Allsvenskt spel uppskjutet

Påminner om att det Allsvenska spelet i Division 1, 2 och 3 under januari månad är uppskjutet:
https://schack.se/nyhet/forbundsnytt/2020/03/sveriges-schackforbunds-information-till-klubbar-och-distrikt-avseende-covid-19/

När det gäller Göteborgs distriktsserier, hör med din lagledare vad som gäller just din match.

Edit (HBT) Resultat:

Div 4 Kålltorps SS III E0 SS Manhem VI E1193 3 – 2
Bord 1: Ranny Al Saab Filip Roosvald 1 – 0
Bord 2: Otto Andersson Jack Hedesström 0 – 1
Bord 3: Fridolf Andersson Michael Sheingold 1221 1 – 0
Bord 4: Zacharias Moerk-Jensen Antonia Bermig 1185 1 – 0
Bord 5: Arvid Bäck Hrithish Raj Pasuphaty 1173 0 – 1

 

Div 5 SS Manhem VII E0 SS Manhem VIII E1183 1½ – 3½
Bord 1: Wilhelm Nyhlén Ivar Josefsson 1292 0 – 1
Bord 2: Leo Hellervik Markus Käppi 1203 1 – 0
Bord 3: Mustafa Kadyr Niklas Kleveros 1155 0 – 1
Bord 4: Camilla Wennerholm Thayumadevan Madevan 0 – 1
Bord 5: Vilma Jungbark Claes R. Nilsheden 1083 ½ – ½

Matchen är slutspelad

 

Skol-SM

I helgen spelas Skol-SM i Helsingborg. Från Manhem deltar Gustav Lindholm, Alexander Ström-Engdahl, Marcus Lindholm, Viktor Lundgren, Joel Sjögren, Yaashvan Madevan Vaishnavi, Mahanth Vasan och Samrudh Vasan.

En del av partierna i klass A till E går det att följa live på schack.se.

Vill du själv ladda ned och studera partierna i efterhand, finns de i PGN-format här:
https://live.schack.se/skolsm2021/SkolSM2021gruppA.pgn
https://live.schack.se/skolsm2021/SkolSM2021gruppB.pgn
https://live.schack.se/skolsm2021/SkolSM2021gruppC.pgn
https://live.schack.se/skolsm2021/SkolSM2021gruppD.pgn
https://live.schack.se/skolsm2021/SkolSM2021gruppE.pgn

Manhem Open 2020 klart

Pristagare:

1. Arvin Rasti, Team Pelaro Alingsås SS

2. Gustav Lindholm, SS Manhem

3. Arvid Fridman, Wasa SK

4. Marcus Lindholm, SS Manhem

5. Sol Andersson, Örgryte SK

6. Victor Lilliehöök, Wasa SK

7. Maximus Hillerdahl, Kålltorps SS
Foto: Kålltorps SS från annat tillfälle

8. Alvin Granberg, Örgryte SK

9. Johannes Dahl, SK Kamraterna

Samtliga resultat

Partier

Turneringsledare och turnerings grundare Mats Eriksson tillsammans med medgrundaren Björn Andersson