Första turneringen efter Covid-19 spelades i helgen

Glada pristagare från söndagen (från vänster)

Arild Norberg Majornas SS, Moa Möller SS Manhem, Arushi Dutta SS Manhem,

Olof Åkerström Stenungsunds SK, Marcos Solar SS Manhem, Ali Taha SS Manhem,

 Haris Halilovic SS Manhem, Leo Andreasson Uddevalla SS samt Daniel Borg SS Manhem

 

I helgen spelades den traditionella turneringen Manhemknatten. På grund av corona blev det inget rally den här säsongen Totalt ställde 56 spelare upp.

Deltagarna tycktes dock trivas och hoppas på att tävlingsverksamheten snart kommer igång igen.

Vann gjorde idel kända ansikten i lågstadieklassen:

Födda 2011                                                                Födda 2012 och senare

1 Johannes Dahl SK Kamraterna                       1 Leo Andreasson Uddevalla SS

2 Leo Björklund Kålltorps SS                               2 Yaashvan Madevan SS Manhem

3 Albert Norberg Majornas SS                           3 Emil Dahlin Örgryte SK

 

I mellanstadiet gick resultatet där nya ansikten tog priserna:

Födda 2008                                   Födda 2009                                   Födda 2010

1 Haris Halilovic                           1 Olof Åkerström                       1 Arild Norberg

2 Marcos Solar                             2 Ali Taha

3 Daniel Borg                                3 Arushi Dutta

 

I Manhemjunioren som spelades för fjärde gången blev det deltagarrekord med 16 deltagare

1 Gustav Lindholm

2 Joel Storme

3 Hugo Andree

 Manhemknatten 2021 Resultat mellanstadiet

1    Leo Andreasson            Uddevalla SS 13       21 97.0   0.0 7 4 0

2   Olof Åkerström             Stenungsunds SK 09 17 98.0   3.0 5 3 0

3   Haris Halilovic               SS Manhem 08          17 98.0   1.0 5 3 0

4   Marcos Solar                  SS Manhem 09          17 93.0   0.0 5 4 0

5   Arild Norberg                Majornas SS 10         15 97.0   0.0 4 3 0

6   Arushi Dutta                  SS Manhem 10          15 97.0   0.0 4 3 0

7   Ali Taha                         SS Manhem 10          15 91.0   0.0 4 3 0

8   Yogeshwer Murugaraja SS Manhem 10          15 90.0   0.0 3 3 0

9    Daniel Borg                   SS Manhem 09          15 87.0   0.0 4 3 0

10 Victor Lundgren            SS Manhem 09          15 84.0   0.0 3 3 0

11 Moa Möller                    SS Manhem 12          13 100.0 0.0 3 4 0

12 Gustav Möller                SS Manhem 09          13 92.0   0.0 3 4 0

13 Alvin Granberg              Örgryte SK 12           13 88.0   0.0 2 3 0

14 Albert Norberg              Majornas SS 11         13 82.0   0.0 2 3 0

15 Tanvi Kutty                   SS Manhem 10          11 88.0   0.0 1 4 0

16  Skarphedin Helgason    SS Manhem 10          11 86.0   0.0 1 3 0

17  Andia Hosseinpour        SS Manhem 10          9   82.0   0.0 0 3 0

Manhemknatten 2021 Lågstadiet

1    Leo Andreasson                       Uddevalla SS 13                 19                  103.0

2   Johannes Dahl                          SK Kamraterna 11              19                  101.0

3   Yaashvan Madevan VaishnaviSS Manhem 14                    19                  99.0

4   Leo Björklund                          Kålltorps SS 11                   17                  97.00.0

5   Emil Dahlin                              Örgryte SK 13                    17                  96.00.0

6   Joel Sjögren                              SS Manhem 12                   15                  96.00.0

7   Samrudh Vasan                        SS Manhem 13                   15                  95.0

8   Paulina Efinova                        Örgryte SK 12                     15                  93.0

9   Andree Borg                            SS Manhem 12                   15                  92.0

10  Victor Magnusson                    SS Manhem 13                   15                  92.0

11  Albert Norberg                         Majornas SS 11                   15                  89.0

12  Mohanc Vasan                         SS Manhem 16                   15                  82.0

13  Aimee Bermig                          SS Manhem 12                   15                  79.0

14  Nicholas Tsutskhubaia             SS Manhem 12                   14                  80.0

15 Alfred Ederönn                        SS Manhem 13                   13                  90.0

16 Adrian Alas                              SS Manhem 13                    13                  89.0

17  Simon Saand                            Örgryte SK 13                     13                  85.00

18  Nils Säfsten                              SS Manhem 13                    13                  78.0

19  Alikis Kostakis                         Kålltorps SS 14                   12                  80.0

20 Kian Bevilacqua                       SS Manhem 14                    12                  76.0

21 Saadvick Sivarama                   SS Manhem 14                    11                  91.0

22 Samuel Lindroth                      SS Manhem 12                    11                  86.0

23 Adam Lindroth                        SS Manhem 15                    10                  79.0

24 Arthur Wallin                           SS Manhem 14                    10                  72.0

25 Nilia Hosseinpour                    SS Manhem 14                    10                  49.0

26 Angela Lindroth                      SS Manhem 14                    9                    70.0

Resultat Manhemjunioren

1 Gustav Lindholm                            SS Manhem          1711S    4.5

2 Joel Storme                                      SS Manhem            1328S   4.0

3  Hugo André                                     Kålltorps SS          1172S   3.5

4  Jack Hedesström                            SS Manhem                          3.5

5  Roshan Ghaderi                              SS Manhem           1443S   3.0

6  Marcus Lindholm                           SS Manhem          1340S   3.0

7  Tiam Safdari                                    SS Manhem          1543S   3.0

8  Emil Ström                                      SS Manhem           1171S   3.0

9  Sol Andersson                                  Örgryte SK         1240S    2.5

10 Noan Ghaderi                                  SS Manhem         1302S    2.0

11 Maximus Hillerdahl                        Kålltorps SS      1163S    2.0

12 Antonia Bermig                               SS Manhem        0S          2.0

13 Lana Ghaderi                                   SS Manhem           1047S  2.0

14 Caesar Thorp                                   Kålltorps SS          0S         1.0

15 Vladimer Arutinov                          SS Manhem           0          1.0

16 Daniel Borg                                       SS Manhem           0         0.0

 

 

Lana Ghaderi vann flicktävlingen Vårdraget

På söndagen spelades den årligen återkommande flicktävlingen Vårdraget med deltagare födda 2007 och senare. Tolv tjejer deltog i en rafflande tävling där alla tog riktiga poäng. Vi tillämpade 3-2-1-systemet enligt rekommendation från SSF. Alla fick priser.

På  grund av coronaviruset var alla deltagare tvungna att bära ansiktsskydd, sprita sig och använda handskar. Spelsalen var optimerad så att det var optimala avstånd mellan spelarna.

Spelarna tackade för god match genom att “skaka fot”.

1 Lana Ghaderi SS Manhem 1038 14 50.0 0.0 4 3 0
2 Antonia Bermig Uddevalla SS 1185 14 44.0 0.0 3 3 0
3 Hilda Lekholm SS Manhem 13 44.0 0.0 4 3 0
4 Natalie Dzobelova SS Manhem 11 48.0 0.0 3 2 0
5 Fionna Ly SS Manhem 11 46.0 0.0 3 2 0
6 Moa Möller SS Manhem 9 49.0 0.0 2 2 0
7 Andia Hoseinpour SS Manhem 9 47.0 0.0 1 2 0
8 Aimée Bermig Uddevalla SS 9 40.0 0.0 1 2 0
9 Aya Abdullatif SS Manhem 9 28.0 0.0 2 1 0
10 Nilia Hosseinpour SS Manhem 9 27.0 0.0 2 2 0
11 Loa Hjertardóttir SS Manhem 8 42.0 0.0 0 3 0
12 Tejaashri Anuishuya Prakash SS Manhem 7 43.0 0.0 0 2 0
13 Jodi Abdullatif SS Manhem 7 27.0 0.0 0 1 0

 

SS Manhems Tjejmaffia vann SS Manhems Knattelagcup

På söndagen spelades den fjärde upplagan av SS Manhems Knattelagcup. Efter en mycket jämn historia vann SS Manhems tjejmaffia hela turneringen. Matchhjälte blev Tarane Safari som slog Alvin Granberg i det sista finalpartiet.

I laget ingick Antonia Bermig, Hilda Lekholm, Tarane Safari och Amiee Bermig.