Manems 46.e internationella schackboksauktion genomförd med bra resultat

Söndagen den 24 mars gick klubbens 46. internationella schackboksauktion av stapeln.
Denna gång stod 790 objekt i auktionskatalogen, som vår flinke auktionsförrättare Stellan Persson  hann igenom på sisådär fyra timmar.

Speciellt intressant var en nästa fullständig samling av förbundstidskriften Tidskrift för Schack. Du som har år 1895 (den första årgången) hemma i gömmorna har möjlighet att få en god slant för den! Denna gång bjöds också premiärårgångarna av svenska Schacknytt ut och trots att de inte är äldre än drygt fyrtio år (1970 och 1971) överträffades utropspriserna med stor marginal.

Bokauktionerna har förstås ett stort värde i sig, men ger också ett icke oansenligt tillskott till klubbkassan. Manhem självt tog som vanligt tillfället i akt att förstärka Arne Berggren-samlingen av svensk schacklitteratur.

Du som inte lider av bokskräck gör klokt i att boka in klubbens bokauktion nr. 47 vid ungefär samma tid nästa år!