128 barn i Schackcentrum vid Talangjakten!

Lördagen den 23 februari spelades Manhems lokala talangjaktskval. Det är klubbens främsta rekryteringsevenemang under året. Först ordnar vi ett antal skolmästerskap vid stadsdelens skolor och de barn som tar 8 poäng eller mer (= 50%). Det brukar vara rätt många av de kvalificerade som anmäler sig, och det gällde i största synnerhet i år. I slutänden ställde inte mindre än 128 barn upp till tävlingen som spelades i klubbens lokaler vid Vegagatan. Vän av ordning kanske nu undrar hur vi fick plats, med tanke på att det är svårt att rymma KM med uppåt hundra spelare.

Oscar Fredriks silvermedaljörer, fr.v. Wilhelm Xi Liadal, Albin Lundsten, Andrej Kampe Svanhill och Simon Torell.

Det var liv och rörelse i Schackcentrum!

Detta krävde logistik på hög nivå. Sofforna i Manhems kök flyttades ut i det yttre köket, samtidigt som Manhems kök fick härbärgera sju spelbord. Därmed hade ett nytt spelrum ordnats, och dessutom fylldes smårummen på så att också de rymde sju spelbord var. Ytterligare en åtgärd var att de bord i stora spelsalen som normalt rymmer tre bräden i bredd tömdes på sina Staunton-spel och i stället försågs med fyra spel av Svensk tävlingsmodell. När det var färdigt såg det faktiskt rätt OK ut. Tävlingen gick över all förväntan med både föräldrar och barn som visade utmärkt uppförande. Det var faktiskt en och annan gäst som uttryckte sitt beröm över arrangemangen!

Sjutton deltagare i lågstadiet och aderton i mellanstadiet kvalificerade sig till sverigefinalen i Uppsala den 13 april. Dessa lyckliga barn kan du se här:

Resultat, mellanstadiet: 1. Gabriel Winsnes 6½ (av 7), 2. Carl Gustafsson Wold 6, 3. Basil al Waeli 6, 4. Andrej Kampe Svanhill 5½, 5. Loa Strandberg 5½, 6. Albert Palle 5½, 7. Lycka Drakengren 5, 8. Charlie Palmborg 5, 9. Iivo Grimberg 5, 10. Alexander Ahlbäck 5, 11. Saga Drakengren 5, 12. Douglas Kleen-Lavass 4½, 13. Viktor Birkedahl 4½, 14. Frans Rydéhn 4½, 15. Johanna Nabbing 4½, 16. Gabriel Eriksson 4½, 17. Noa Hjulström 4½, 18. Vincent Franzén 4½ (62 delt.).

Fullständiga resultat för mellanstadiet hittar du här.

Resultat, lågstadiet: 1. Filip Vlahovic 7 (av 7), 2. Joel Pallin 6, 3. Pontus Borén 6, 4. Melker Olsson 5, 5. Alfons Vieweg 5, 6. Arvin Rasti 5, 7. Neeo Skogsberg 5, 8. Cezar Gustafsson 5, 9. Babak Teherani Jam 5, 10. Teodor Sjögren 5, 11. Juni Drakengren 4½, 12. Wilmer Svedberg 4½, 13. Erik Simonsson 4½, 14. Gustaf Wisenius 4½, 15. Valdemar Mörk 4½, 16. Liam Kampe Svanhill 4½, 17. Sebastian Johansson (fj) 4½ (66 delt.).

Fullständiga resultat för lågstadiet hittar du här.

Oscar Fredriks silvermedaljörer, fr.v. Wilhelm Xi Liadal, Albin Lundsten, Andrej Kampe Svanhill och Simon Torell.
Filip Vlahovic vann lågstadieklassen och blev ny innehavare av vandringspriset Träkungen.

Foton: Liliya Vlahovic.