Våravslutning för juniorerna

Den 10 maj avhölls juniorernas traditionella våravslutning för klubbens träningsgrupper. På programmet stod den klassiska lagtävlingen med fyra grenar, som lockade 44 ungdomar som delades in i fyra lag efter alla konstens regler.

Köblixten var den inledande grenen med osorterat spel juniorerna emellan. Simon Torell och Love Troberg Eskola tog fem partivinster, följda av Carl Gustafsson Wold, Ossian Jansson och Alexander Moberg med fyra. I den följande tipstävlingen ställdes icke så små krav på schacklig kunskap såväl som allmänbildning och toppades av tiopoängarna (av tolv) Isak Ungerfält och Elliot Ekblad, följda av niopoängarna Marcus Öjebrink och Wilhelm Xi Liadal.

Efter en kortare paus för namngivning av lagen vidtog grenen lagledarsimultan. Vi har nu ganska starka ungdomar i våra led och även denna gång avhölls grenen med ungdomliga simultangivare. Med två samtidiga simultangivare per lag blir också svårigheten rimlig för lagledarna. Mikrovågsungrarna gick segrande fram med 35 poäng och följdes av övriga lag i jämn följd.

Sista grenen var tärningsschacket, som blev en knapp seger för Käcka töser och muntra gossar på 19½, men även här höll sig Mikrovågsungrarna framme och gick in som tvåa på 18½. Detta räckte för att säkra totalsegern för laget med besättningen Daniel Skorczynski, Isak Ungerfält, Pontus Klint, Gösta Larsson, Simon Andersson, Douglas Kleen-Lavass, Rayan Golkar, Joel Pallin, Lukas Pallin, Juni Drakengren och Fabian Beskow. Mikrovågsungrarna tog 234 poäng och följdes av Schackbajsarna (Elliot Ekblad, Simon Torell, Lorenz Becker-Sander, Carl Gustafsson Wold, Gabriel Winsnes. Marcus Öjebrink, Love Troberg Eskola, Frey Blanquer, Julius Rennerman Högenberg, Avalin Bakhtiari och Albin Ganic) på 229½, Käcka töser och muntra gossar (Ossian Jansson, Olof Sanchez, Alexander Moberg, Wilhelm Xi Liadal, Lycka Drakengren, Saga Drakengren, Johanna Nabbing, Filip Vlahovic, Adrian Åhlin, Victor Ahlquist och Johan Gustaf-Jansson) på 224½, Blå (Leonardo Aira, Valdemar Stenhammar, Alex Nitsche, Kathleen Cardino Friborg, Loa Strandberg, Farzam Gardeshzadeh, Oskar Malmberg, Iivo Grimberg,  Babak Tehrani Jam och Edvin Ganic) på 192 poäng.

Vid avslutningen genomfördes också prisutdelningar för poängligorna i höstens träningsgrupper:

Måndagar/Richard Nilsson och Isak Ungerfält: 1. Douglas Kleen-Lavass 89, 2. Johanna Nabbing 84, 3. Erik Ahlstrand 81 poäng.

Tisdagar/Mats Eriksson: 1. Adrian Åhlin 61, 2. Joel Pallin 44½, 3. Teodor Sjögren 42½ poäng.

Onsdagar/Mats Eriksson och Gabriel Svorono: 1. Farzam Gardeshzadeh 71½, 2.  Saga Drakengren 69½, 3. Loa Strandberg 68½ poäng.

Torsdagar/Magnus Carlhammar: 1. Alex Nitsche 280, 2. Hampus Lane 250, 3. Pontus Klint 220.

Torsdagar/Mats Eriksson: 1. Kathleen Cardino Friborg 103 poäng, 2. Gösta Larsson 72½, 3. Vilhelm Rosengren-Svensson 67½..

Nu inträder sommarledigheten men klubbens träningar börjar igen i början av september. Kring skolornas terminsstart kommer vi att ringa runt till ungdomarna.