Leonardo Aira och Jacob Winsnes segrade i Manhems talangjakt

Den 25 februari spelades Manhems kval till Sveriges Schackförbunds rekryteringstävling Talangjakten med 96 entusiastiska deltagare, fördelade på Mellanstadiet (40 st.) och Lågstadiet (56 st.). De små spelar utan schackklocka, medan de större spelar 15-minuterspartier. Lottningen utfördes med samma lottningsprogram som nyttjas i KM, vilket gjorde att den intresserade kunde följa händelseutvecklingen löpande på klubbens hemsida. Flera av deltagarna har efter tävlingen anmält intresse av att börja i klubbens träning, ett gott betyg om något. Och det är ju det som är meningen med en rekryteringstävling! Ett beklämmande tecken på svenskt schacks kris är att det är ganska vanligt att klubbar med juniorer ofta helt enkelt skickar dessa till sverigefinalen och struntar i rekryteringsdelen. Här kan man tala om att skjuta sig i foten.

Mellanstadiet samlade fyrtio deltagare och bjöd på en jämn toppstrid, där ett flertal klubbmedlemmar var inblandade. Leonardo Aira inledde med fyra raka vinster och remiserade sedan mot svåra konkurrenterna Ossian Jansson och Andrej Kampe Svanhill. I slutronden var det bäddat för direktfinal mot Simon Torell, som dittills blott släppt en halva. Efter vinst för Leonardo gick han i mål som etta på bättre kvalitetspoäng än tvåan Andrej.

Resultat (klara för riksfinalen): 1. Leonardo Aira 6, 2. Andrej Kampe Svanhill 6, 3. Simon Torell 5½, 4. Ossian Jansson 5½, 5. Gabriel Winsnes 5, 6. Gösta Larsson 5, 7. Carl Gustafsson Wold 5, 8. Albert Palle 5, 9. Basil Kasib al Waeli 4½, 10. Loa Strandberg 4½, 11. Simon Andersson 4, 12. Saga Drakengren 4, 13. Gabriel Eriksson 4, 14. Johanna Nabbing 4, 15. Gabriel Slåttnes 4, 16. Hannes Ryberg 4 (40 delt.).

Fullständiga resultat för mellanstadieklassen hittar du här.

I lågstadieklassen  fanns hela 56 barn med på banan, och eftersom tävlingarna spelades i i Schackcentrum kan var och en förstå att klubblokalen var sprängfylld av schackglädje. Lycka Drakengren radade upp vinster och stod efter sex ronder på lika många ettor. I sista ronden föll hon dock mot Jacob Winsnes, varvid dessa tu samt Baltzar Wiklund stannade på 6 poäng, dessutom med samma kvalitetspoäng för Jacob och Lycka. Avgörandet kom att falla genom vinst i inbördes möte och föll till Jacobs fördel. Han tog därmed hem den stora träkungen, det populära vandringspris som utgjort förstapriset sedan tjugo år tillbaka. Baltzar följde en kvalitetspoäng bakom de båda andra.

Resultat (klara för riksfinalen): 1. Jacob Winsnes 6, 2. Lycka Drakengren 6, 3. Baltzar Wiklund 6, 4. Lukas Pallin 5½, 5. Alessandro Bartoli 5½, 6. Filip Vlahovic 5, 7. Joel Pallin 5, 8. Olle Lundqvist 5, 9. Frey Blanquer 5, 10. Gordon Lindquist 5, 11. Gabriel Alftenius 5, 12. Julius Rennerman Högenberg 5, 13. Elias Hero 4½, 14. Neeo Skogsberg 4½, 15. Julius Vogel 4, 16 Babak Tehrani Jam 4, 17. Oscar Magnusson Engman 4 (56 delt.).

Fullständiga resultat för lågstadieklassen hittar du här.