Massaker i Äldre-Yngre-matchen

Under tisdagskvällen spelades årets upplaga av Äldre-Yngre-matchen, en klassiker i Manhems moderna kalender. Fjolåret förde med sig knappast tänkbara seger för Yngre-laget; skulle vi se en upprepning i år? Svaret blev nej, ty trots ganska jämna lag (Äldre hade 1736 och Yngre 1710 i snittrating) blev utgången att Äldre vann två tredjedelar av partierna i alla tre avdelningarna. Efter 10½-5½ i blixten och 20-10 i 20-minuters avslutades Äldres viktoria med 30-15 i entimmes. Därmed blev alltså slutresultatet 60½-30½ i Äldres favör, en av de klaraste segrarna i tävlingens historia. Här får Yngre skärpa sig till nästa år!

En rasande kamp utspelades vid första bordet, där vår internationelle mästare Victor Nithander förlorade de båda första partierna mot "årets man" Mats Welin. Victor kunde dock dra längsta strået i entimmesmötet och se till att åtminstone första bord gav oavgjort.

Det fanns inga fullpoängare i Yngres lag, men för Äldre tog Göran Andersson, Johan Lönnroth, Kjell Kalén och Lars Borgström maximala sex poäng. Fullständig matchtabell hittar du här.

Här kan du hitta statistik för Äldre-Yngre-matchen tillbaka till 1992.

Ett välkommet framträdande gjordes av Peter Vas, hemma från studier i England. Förutom att delta i Äldre-Yngre fick han tillfälle att ta emot diplom och nål tíll tecken på att han numera är utseddd till FIDE-mästare av Världsschackförbundet FIDE. Efter denna anhalt i Götet far Peter nu till Ungern för att spela där.

Peter Vas, klubbens nyaste FIDE-mästare.

Peter Vas, klubbens nyaste FIDE-mästare.

Foto: Michael Sheingold.