Manhem femma i Svenska Cupen

Den gångna helgen spelades Svenska cupen i Linköping. Svenska cupen har en historia från 1990-talet och spelades då som en äkta cup med direktutslagning efter regionsvisa kval. Manhem var en stadig gäst med år 1997 som  höjdpunkt, då vi kunde titulera oss svenska cupmästare!

Svenska cupen låg nere under en följd av år för att i år återuppstå i snabbschacksform. Anmälan var fri till turneringen som spelades med en blandning av 30- och 60-minuterspartier. I stället för direktutslagning spelades tävlingen i form av en schweizergrupp över sju ronder. Klubbens lag gick genom hela härligheten med fyra vinstmatcher, en oavgjord och två förluster, vilket sammanlagt gav en femteplats.

Resultat: 5. SS Manhem 9/16 (25 lag).

I Manhems lag tog Victor Nithander 5 (av 7), Mats Welin 5, Harald Berggren Torell 5 och Laith Kasib al Waeli 4½ poäng.

Den fullständiga resultatlistan hittar du här.
Om du klickar på Manhems namn tabellen får du se klubbens matchlistor.