Återblick Skol-SM: Två silver med guldsmak för Manhem

Som bekant svarade Manhem och Mölndal för schackhöstens största tävlingsbegivenhet, Skol-SM, och hemsidan har tidigare redogjort för arrangemangen. Men det finns ju en tävlingsmässig sida av Skol-SM också och glädjande nog ställde 27 manhemiter upp till spel under klubbens baner, vida fler än de senaste åren. Två av våra ungdomstränare fanns också på plats för att coacha de våra: Victor Nithander och Jakob Wåhlander.

Gabriel Svorono mumsar på banan och lyssnar samtidigt på tränarens (Victor Nithander) kloka råd.

Gabriel Svorono mumsar på banan och lyssnar samtidigt på tränarens (Victor Nithander) kloka råd.

Äldsta klassen såg två oväntade starter: Erik Karlsson och Simo Panas lade pjäserna på hyllan för ett par år sedan men lät sig nu lockas tillbaka till brädet. Erik startade med tre raka! I slutänden kom Simo före, men båda har all heder av sina insatser. En sporre till återupptagen schacksatsning? Nye medlemmen (från Järfälla) Arash Rouhani blev bäste manhemit.

Klass A (1988-92): (14. Simo Panas 4½) (av 8), 15. Arash Rouhani 4½, (20. Erik Karlsson 4), 39. Alexander Heino 2½ (43 delt.).

I B-klassen var Harald Berggren Torell främsta hemmahoppet i kraft av sommarens SM-titel; dock skall man veta att ett flertal medtävlare var högre rankade i denna klass som dessutom omfattar två årskullar. Efter tuff lottning i sista stannade Harald trots allt bland de tio främsta.

Klass B (1993-94): 10. Harald Berggren Torell 5, 29. Rikard Roos 4 (58 delt.).

Harald Berggren Torell spände bågen och slutade tia i den tuffa B-klassen.

Harald Berggren Torell spände bågen och slutade tia i den tuffa B-klassen.

Louise Segerfelt svarade för sin hittills bästa Skol-SM-insats i fjol då hon slutade sjua. I år var nog siktet högre inställt och hon lyckades också kravla ytterligare ett snäpp närmare toppen.

Klass C (1995): 6. Louise Segerfelt 5, 22. Alexander Karlsson 3½ (34 delt.).

Ett steg mot toppen: Louise Segerfelt sexa denna gång.

Ett steg mot toppen: Louise Segerfelt sexa denna gång.

1996-orna var den numerärt starkaste i entimmesrummet och bland de fyra manhemkterna lyckades vår klubbmästare Isak Ungerfält slå sig in på den övre halvan.

Klass D (1996): 25. Isak Ungerfält 4, 43. Nickrad Kavoosi 3, 49. Patrick Morenius 2 (53 delt.). Eira Medero utgick.

E-klassen var den yngsta som spelade åtta entimmespartier Gabriel Svorono har varit en stadig gäst i toppstriden under senare år och denna gång var han det med besked: han radade upp vinsterna och ledde med en hel poäng inför sista ronden. Kanske, kanske blev han väl försiktig då och fick se sig passerad på mållinjen. Litet snopet, men likväl en strålande insats!

Klass E (1997): 2. Gabriel Svorono 6½, 37. Olof Sanchez 3½. (59 delt.).

Silver med guldsmak 1: Gabriel Svorono.

Silver med guldsmak 1: Gabriel Svorono.

Fyra manhemiter deltog i 1998-klassen, som spelade 30-minuterspartier för sista året. Ett litet genombrott kan man faktiskt tala om för Tiam Safdari, som började spela i våras i spåren av Schack4an och som nu slutade tolva efter moget spel.

Klass F (1998): 12. Tiam Safdari 7 (av 11), 37. Filip Dallendörfer 5½, 49. Marcus Glover 4½, 50. Alexei Orekhov 4½ (66 delt.).

Med vittring på toppen: Tiam Safdari tolva T.h. Marcus Glover.

Med vittring på toppen: Tiam Safdari tolva T.h. Marcus Glover.

G-klassen var den manhemitrikaste med icke mindre än nio av de våra på plats. Bra! De radade upp sig runt 50%-strecket och visade gott gry för framtiden.

Klass G (1999): 21. Gösta Larsson 6½, 25. Nils Lyrbring 6, 30. Ossian Jansson 5½, 34. Jonathan Lithner 5½, 39. Rayan Golkar 5, 45. Kathleen Cardino Friborg 4½, 49. Simon Andersson 4, 53. Arvid Norberg 4 (62 delt.).

Två manhemiter fanns på plats i näst yngsta klassen, båda ganska färska.

Klass H (2000): 34. Marcus Ossowicki 5, 47. Loa Strandberg 3½ (52 delt.).

En intressant start i yngsta klassen gjorde Andrej Kampe Svanhill, som började spela i våras och som slutade fyra i Knatte-DM med ett år kvar i yngsta klassen. Han motsvarade fullt ut vårens löftesrika start, låg i topp genom tävlingen med en förlorad poäng. Dess värre gjorde ytterligare en spelare detsamma och det blev en särskiljningsaffär där Andrej drog det kortaste strået trots vinst i inbördes.

Klass I (2001-): 2. Andrej Kampe Svanhill 10 (59 delt.).

Silver med guldsmak 2: Andrej Kampe Svanhill.

Silver med guldsmak 2: Andrej Kampe Svanhill.

De tio främsta i varje klass fick motta sina priser vid den avslutande prisutdelningen, medan övriga kunde hämta ut priserna vid en prisutlämning. Priserna bestod av ett fat med gravyr av Krokis och Flodis, för de tre främsta dessutom i ett etui. Så här kunde det se ut:

Andrej Kampe Svanhill på väg att ta emot andrapriset. Anar man antydan till ett leende?

Andrej Kampe Svanhill på väg att ta emot andrapriset. Anar man antydan till ett leende?

Foton: Zdenko Naglic.