Manhems krokodiler hade årsträff med Victor Nithander

Manhems krokodiler heter klubbens stödförening, vars medlemmar genom frivilliga bidrag stödjer klubbens ekonomi. I går torsdag hade krokodilerna årsträff och huvudnumret för den var att ingen mindre än Victor Nithander visade och berättade om sin jakt på IM-titeln.

Victor tog ju sin första inteckning i IM-titeln vid Rilton härförleden och de församlade fick se utvalda partier därifrån, bl.a. vinsterna mot Erik Blomqvist och Stellan Brynell. Men sedan krokodilträffen spikades hade klubbens påläggskalv också hunnit med att i Gibraltar erövra en andra inteckning!

Därför blev det ett par partiet också från den tävlingen, remierna mot Michael Roiz ("Med 2647 var han den högst rankade spelare jag mött – hittills") och förre VM-kandidaten Jonathan Speelman. Vid 103-årskalaset visade Lars-Åke Schneider sin remi mot Speelman från OS i Luzern 1982 och det var intressant att se hur Speelmans spelstil hade tempererats av årens gång.

Under det gångna året hade stödföreningen tolv storkrokodiler (avgift 600 kronor) och nio krokodiler (avgift 250 kronor). Du kan läsa mer på krokodilsidan.