Manhem firade 100 år!

Den 23 september var det äntligen dags för den med spänning emotsedda 100-årsfesten. En kommitté bestående av Björn Andersson, Mats Dehlin, Sam Friberg och undertecknad svarade för arrangemangen med den förstnämnde som drivande kraft.

Bilderna är tagna av Sam, men denne tillbakadragne man har riktat sin lins åt alla håll utom mot sig själv.

Björn Andesson och Mats Eriksson diskuterar programmet

Björn Andersson och Mats Eriksson diskuterar programmet

 

Mats Dehlin pustar ut under en paus i festligheterna

Mats Dehlin pustar ut under en paus i festligheterna

Kvällen inleddes kl. 18.00 med middag på Manfreds brasserie på Nordenskiöldsgatan, endast ett (långt) stenkast från Schackcentrum. På menyn stod Cordon Bleu med sallad och persiljepotatis, alternativt ugnsbakad laxfilé med kantareller, tomatbasilikaragu och potatispuré, och de drygt fyrtio församlade manhemiterna – plus inbjudna gäster – lät sig väl smaka.

På Manfreds: Joachim Bergré, Sören Svensson, Asbjörn Nejman, Stefan Rilberg, Lennart Jacobsson och Sven Persson hugger in

På Manfreds: Joachim Bergré, Sören Svensson, Asbjörn Nejman, Stefan Rilberg,
Lennart Jacobsson och Sven Persson hugger in

Glada förstalagsspelare! Lars-Åke Schneider, Ove Kinnmark, Rauan Sagit och Karl Johan Moberg. På hitre sidan bordet bortifrån: Claes-Göran Olausson, Olle Häggström, Håkan Warston och Hans Nordman

Glada förstalagsspelare! Lars-Åke Schneider, Ove Kinnmark, Rauan Sagit och Karl Johan Moberg.
På hitre sidan bordet bortifrån: Claes-Göran Olausson, Olle Häggström, Håkan Warston och Hans Nordman

http://ssmanhem.se/filer/Manhems_100-arsfest/DSC01428.JPG

Sven Persson och Joachim Bergré samspråkade glatt

Kristian Aaltonen, Vincent Andréasson, Erik Karlsson, Henric Bergenwall, Said Outgajouft och Andreas Persson

Kristian Aaltonen, Vincent Andréasson, Erik Karlsson, Henric Bergenwall, Said Outgajouft och Andreas Persson

Efter maten fortsatte kvällen i klubblokalen med ett välmatat program. Klubben hade festpyntats och dessutom prytts med den klassiska jubileumsutställningen från 1996, förstärkt med en tavla om de senaste tio åren. Under en stund kunde gästerna stifta bekantskap med den och småprata med varandra. Kjell Zackrisson vann mångas hjärtan genom att betala för alla inköp i baren under kvällen.

Julia Bengtsson, Louise Segerfelt och Jessica Bengtsson bistod med pyntning och servering och utgjorde också den s.k. Manhem-kören

Julia Bengtsson, Louise Segerfelt och Jessica Bengtsson bistod med pyntning och servering
och utgjorde också den s.k. Manhem-kören

Sven Amundsson, Krister Berg och Håkan Olsén pratar Manhem-minnen

Sven Amundsson, Krister Berg och Håkan Olsén pratar Manhem-minnen

Håkan Olsén och barsponsorn Kjell Zackrisson, i förgrunden Erik Karlsson

Håkan Olsén och barsponsorn Kjell Zackrisson, i förgrunden Erik Karlsson

Det var roligt att många av klubbens veteraner fanns på plats. T.ex. såg vi Manhems äldste medlem Karl-Erik Åberg, 85 år fyllda men fortfarande aktiv i Göteborgs schackveteraner. Karl-Erik var klubbens ordförande på 1980-talet och är sedan länge innehavare av veteranmärket i guld.

På veteranbänken visade Lars Borgström, Karl-Erik Åberg och Kurt Möllmark upp muntra miner

På veteranbänken visade Lars Borgström, Karl-Erik Åberg och Kurt Möllmark upp muntra miner

Björn Andersson hade lagt ned ett minutiöst arbete på kvällens program och inledde med ett passande citat av Arne Berggren: “Lyckan att tillhöra Manhem – är den inte större än någonsin?”. Arne rycktes bort från Manhem och jordelivet 1996, men kunde ändå vara med om att sätta prägel på kvällen genom att valda delar av hans kåserande föredrag vid 90-årsjubiléet spelades upp. Gästerna kunde höra vår gamle hedersledamot berätta på sitt obetalbara sätt om sitt inträde i Manhem och om olika profiler – inte minst vår tävlingsledare Claes R. Nilsheden och dennes ibland hårdhänta (effektiva) kallningsmetoder…

En mätt Claes R. Nilsheden drömmer om framtida kallningar

En mätt Claes R. Nilsheden drömmer om framtida kallningar

Kvällens värd Björn pratade med Lennart Hansson om våra nuvarande, förnämliga lokaler och hur det kom sig att vi kunde flytta in, och med undertecknad om ett antal av klubbens många arrangemang. Manhem är en förening som är rik på  initiativ, och bl.a. bokauktioner, “Manhem-Windsor Mixed Cup”, Manhem Open och våra nordstadsdagar passerade revy.

Sven Persson, nuvarande sekreterare, och Hugo Florin, ordförande 1989-91 och general för Manhems SM-arrangemang 1990

Sven Persson, nuvarande sekreterare,
och Hugo Florin, ordförande 1989-91 och general för Manhems SM-arrangemang 1990

Rauan Sagit, svensk juniormästare 2005

Rauan Sagit, svensk juniormästare 2005

När en klubb fyller 100 år ter det sig naturligt att utse Århundadets drag. I många klubbar skulle detta nog vara rätt kvistigt, men i Manhems fall är valet givet. Ingen som var med kan glömma Johan Kretz´ legendariska drag från Öppna SM i Kungsbacka i början av 1980-talet.

Asbjörn Nejman tillhörde samma juniorkull som vitspelaren och mindes med säkerhet vad som hände...

Asbjörn Nejman tillhörde samma juniorkull som vitspelaren och mindes med säkerhet vad som hände…

Tre vita pjäser hänger och ställningen ser fullständigt tröstlös ut. Trots detta hittade Johan ett drag som inte bara klarade skivan utan vände spelet till vinst i ett fåtal drag, åtminstone som partiet fortsatte! Fundera gärna själv – rätt lösning hittar du i slutet av artikeln…

Århundradets drag! Hittar du lösningen?

Århundradets drag! Hittar du lösningen?

I det s.k. Manhemsmästerskapet skulle den kunnigaste manhemiten utses. Denna frågetävling efter mönster från “Vem vill bli miljonär” leddes av Mats Dehlin och gick i två steg. I början av kvällen företogs en s.k. scanning för att sålla fram ett mindre antal finalister. Beklämmande nog behövdes det bara två frågor – med två svarsalternativ! – innan drygt fyrtio man var nere i tre.

Frågesportsledaren Mats Dehlin redogör för de drakoniska utslagningsreglerna

Frågesportsledaren Mats Dehlin redogör för de drakoniska utslagningsreglerna

Vår förre ordförande Krister Berg har varit med i Manhem över femtio år och berättade om de talrika lokaler som hyst klubben innan stabilitet och ro inträdde vid flytten till gamla Schackspelets hus år 1972. Krister visade också ett minnesvärt parti från SM i Falköping 1965.

Krister Berg berättar om gamla klubblokaler - så HÄR högt var huset...

Krister Berg berättar om gamla klubblokaler – så HÄR högt var huset…

En sådan här kväll måste man minnas medlemmar som gjort sig bemärkta genom åren och det delades ut förtjänsttecken av alla de slag. Sveriges Schackförbunds ordförande Ingvar Carlsson fanns på plats och bistod vid utdelandet av den s.k. Collijn-plaketten.

Sveriges Schackförbunds ordförande Ingvar Carlsson talade uppskattande om värdet av en bra klubbverksamhet

Parallellt förplägades gästerna med en delikat äppelpaj och åtminstone somliga högg in med god aptit.

Förmågan att fokusera är viktig för en schackspelare

Förmågan att fokusera är viktig för en schackspelare

Sven Degerfelt förser sig ivrigt av pajen med Sören Svensson oroligt väntande på sin tur

Sven Degerfelt förser sig ivrigt av pajen med Sören Svensson oroligt väntande på sin tur

Bild borttagen

– Den satt fint, menade Zdenko Naglic

Yngve Karlsson, Vincent Andréasson och Olle Häggström följer spänt vad som händer där framme

Yngve Karlsson, Vincent Andréasson och Olle Häggström följer spänt vad som händer där framme

Till festen hade vi även bjudit in gäster från andra klubbar och Lundby SS, Majornas SS och Göteborgs schackveteraner uppvaktade med olika gåvor. Några dagar efter festen gratulerades vi också av stadens äldsta klubb Göteborgs SS med ett bokpresentkort och orden “Välkommen in i 100-klubben!” – GSS grundades år 1879 så där ligger vi i lä…

Matti Virolainen, ordförande i Lundby SS, uppvaktar

Matti Virolainen, ordförande i Lundby SS, uppvaktar

Assisterad av sin hustru Lisbeth gratulerade Majornas sekreterare Göte Teiffel

Assisterad av sin hustru Lisbeth gratulerade Majornas sekreterare Göte Teiffel

Göteborgs Schackveteraner överlämnade en Kasparov-bok
genom sin förre ordförande, manhemiten Kurt Möllmark

Också Sveriges Schackförbund i skepnad av sin ordförande Ingvar Carlsson fanns tillstädes och uppvaktade med standar och den bok som hans klubb Linköpings ASS gav ut vid sitt 100-årsjubileum för fem år sedan.

Ingvar Carlsson överlämnar Sveriges Schackförbunds standar till Manhems ordförande Mats Eriksson

Ingvar Carlsson överlämnar Sveriges Schackförbunds standar till Manhems ordförande Mats Eriksson

Mats Eriksson tackar och skall just överlämna en gengåva i form av Manhems medlemsnål

Mats Eriksson tackar och skall just överlämna en gengåva i form av Manhems medlemsnål

Manhems medlemssång framfördes så sent som vid födelsedagskalaset den 25 januari, men då till lånta toner – om en ursprunglig melodi funnits så har den sedan länge gått förlorad i tidens dunkel. Nu var det emellertid premiär för en helt nyskriven originalmelodi, signerad juniorföräldern Martin Andersson (Obs! Ej att förväxla med den Martin Andersson som var sekreterare 1906 och utsågs till hedersledamot 1931!). Med stöd av förinspelad musik och av den trehövdade Manhem-kören sjöng manhemiterna ut!

Manhems medlemssång framförs till ny melodi. Längst fram till höger skymtar Manhem-kören

Manhems medlemssång framförs till ny melodi. Längst fram till höger skymtar  Manhem-kören

Strax efter tio var det dags för den spännande upplösningen av Manhemsmästerskapet. Asbjörn Nejman, Lars-Åke Schneider och Yngve Karlsson var de tre som hade kvalificerat sig. Samtliga klarade sig ett par omgångar, men vid frågan om var Arne Berggren bodde måste alla tre ta hjälp av en vän, d.v.s. fråga en i förväg utsedd person. Här gick svaren i sär! Det mumlades om “slamkrypare” – ligger Balsamingatan verkligen i Kålltorp? – men domarens beslut var utan appell och Yngve Karlsson kunde välförtjänt avgå med segern.

Från vänster Asbjörn Nejman, Lars-Åke Schneider och Yngve Karlsson funderar spänt på den avgörande frågan

Från vänster Asbjörn Nejman, Lars-Åke Schneider och Yngve Karlsson funderar spänt på den avgörande frågan

Mats Dehlin överräcker blommor till segrande Yngve Karlsson medan utslagne Lars-Åke Schneider skymmer sikten efter bästa förmåga

Mats Dehlin överräcker blommor till segrande Yngve Karlsson
medan utslagne Lars-Åke Schneider skymmer sikten efter bästa förmåga

Mångårige medlemmen Olle Häggström berättade litet om schack och datorer och om ett minnesvärt parti. I samband med SM i Göteborg 2004 gav landets starkaste spelare under en trettioårsperiod, stormästaren Ulf Andersson, simultan mot ett lag akademiker. I egenskap av professor i matematik var Olle självskriven och lyckades också så väl att han tyckte sig skönja remischackar. Den store gick in i varianten och sträckte fram handen. Olle gladde sig åt den delade poängen, men det visade sig att Uffe obegripligt nog ville ge upp! Olle protesterade och lyckades förhandla ned resultatet till remi. Till åhörarnas jubel berättade han att stormästaren inte bara hade sett remischackarna, utan också att Olle genom att avvika kunde sätta matt!

Klubbens bäst meriterade elitspelare är utan tvekan Lars-Åke Schneider. Han slog igenom med att bli delad tvåa i Junior-VM på 1970-talet och är fyra gånger svensk mästare och  mångfaldig landslagsman. Han berättade för en fängslad publik – nu hade klockan passerat elva – om JVM och andra tävlingar han spelat, spelare han mött och hur det är att satsa på schack på allvar.

Vår fyrfaldige sverigemästare Lars-Åke Schneider berättar om sin schackkarriär

Vår fyrfaldige sverigemästare Lars-Åke Schneider berättar om sin schackkarriär

Strax efter halv tolv avslutades det officiella programmet med att undertecknad i ett avslutningsanförande hyllade klubbens förflutna men likväl betonade vikten av att hela tiden se framåt. Det är så traditioner skapas!

Mats Eriksson förenade förflutet och framtid i sitt anförande

Mats Eriksson förenade förflutet och framtid i sitt anförande

Manhemiterna sitter som tända ljus och lyssnar

Manhemiterna sitter som tända ljus och lyssnar

Ett antal manhemiter dröjde sig kvar i lokalen och fortsatte att samtala och umgås, men därom tiger hemsidan… Efter en lyckad kväll styrde till sist nöjda manhemiter stegen hemåt.

Programmet är slut. Lennart Hansson och Said Outgajjouft närmast

– – – – –

Århundradets drag: Vit spelade 1. 0-0-0!! och en häpen svartspelare dukade snart under.