Victor Nithander vann Ernst Åhmans minne

I Allhelgonahelgen spelades än en gång Ernst Åhmans minne för att hedra en av klubbens stora gestalter genom historien, både som spelare och som ledare. Tjugo man mötte upp till spel, högst rankad av dessa vår egen Victor Nithander. Victor släppte en remi mot Mikael Arnelind vilket var nog för vinst och även för att Arnelind skulle lägga beslag på andraplatsen.

Tävlingen spelas med åtta partier om 45 minuters betänketid över två dagar och utgör ett sidoarrangemang till klubbens välrenommerade juniorturnering Manhem Open.

Resultat: 1. Victor Nithander 6½ (av 7), 2. Mikael Arnelind, Örgryte SK 6, 3. Kristian Eriksson, Varbergs SK 5, 4. Rudolf Bräuning, Tyskland 4½, 5. Fredrik Bjerkne 4, 6. Lars Borgström 4, 7, Lars Bergström 4, 10. Johan Lönnroth 3½, 11. Markus Freed 3, 12. Zdenko Naglic 3, 15. Martin Oxelqvist 2½, 16. Mattias Mullback 2½ (20 delt.).