Manhems fyrtiofjärde schackboksauktion

Drygt sju hundra objekt fanns till försäljning när klubbens fyrtiofjärde internationella schackboksauktion gick av stapeln den 26 mars under Stellan Perssons förfarna ledning. Det är en bra möjlighet att förstärka sitt schackbibliotek och ett antal manhemiter grep också tillfället.

Det är dock inte bara manhemiter som gör upp vid budgivningen. Talrika bud kommer från bokvänner över hela Europa, Förenta Staterna och Kanada. En hel del böcker som passar gemene man fanns med i katalogens sortiment, men störst intresse tilldrar sig förstås alltid dyrgriparna. Ett paket av danska Skakbladets sex första årgångar gick för 14 950 kronor. Från manhemhorisont intressant var att ett fotografi med autentiskt visitkort av världsmästaren Alexander Aljechin – tillhörigt klubben – betingade nära 3 000 kronor och det gjorde även Tidskrift för Schack från 1903 ur klubbens arkiv.

Nästa auktion – nr. 45 i ordningen – väntar våren år 2012.