Nordstadstorget, dag 4: Knattecupen avgjordes

På måndagen avslutades Manhems schackdagar på Nordstadstorget. Det skedde genom att allmänheten hade möjlighet att spela schack vid klubbens bord och framför allt genom att knattecupen avgjordes. Tidigare under helgen har  ju åtta tioåringar smultit samman till fyra genom kvartsfinalerna och på trettondagsafton stundade semifinaler och final.

Första semifinalen stod mellan Henry Chen och Jonas Persson. Första partiet blev en välspelad historia där spelarna följdes åt över tjugodragsstrecket. Då kunde Jonas få ett initiativ mot Henrys kung som vann en pjäs. Efter avveckling kunde Jonas vinna efter 55 drag.

Andra partiet började bra för Henry som tidigt kunde vinna damen. Trots perioder av aktivitet för Jonas kunde Henry vinna ganska säkert.

Därmed blev det ett tredje, avgörande parti, som bjöd på utmärkt spel. Jonas fick en bonde direkt efter spelöppningen, men efter nära fyrtio drag och ingång i ett löpar-/springarslutspel kunde Henry utjämna. Med löparen stod han något bättre, men partiet kunde mycket väl ha blivit remi om det inte hade avvecklats till ett bondeslutspel där Jonas´ kung stod alltför långt borta. Henry alltså vidare till final med 2 – 1 efter nästan två timmars spel!

Den andra semifinalen stod mellan Axel Hagren och Filip Dallendörfer. Efter en ganska oregelbunden spelöppning gick partiet ganska tidigt till dambyte. I det efterföljande slutspelet hade spelarna svårt att få grepp varandra, men efter dryga fyrtiotalet drag fick Filip in båda tornen i Axels ställning. En springare föll och med två starka torn emot sig kunde inte Axels kung värja sig.

I det andra partiet fick Axel en rivstart när han genom en infernalisk fälla lyckades vinna Filips dam efter blott fem drag. Filip kämpade tappert  mot den materiella övermakten men efter 44 drag var matten ett faktum.

Också här blev det alltså ett särspelsparti, men det fick en snabb upplösning. Axel trodde nog att han garderat sig väl genom en försiktig framryckning med kungsflygelbönderna, men Filips dam kunde leta in sig bakom dem och leverera en sorts skolmatt. Filip till final med 2-1!

Första finalpartiet mellan Henry och Filip fick en katastrofal upptakt för den senare, när Henry ganska tidigt kunde sno åt sig Filips ganska optimistiska dam. Med dam över var vinsten bara en tekniksak.

I andra partiet garderade sig spelarna bättre och spelet höll sig ganska jämnt över fyrtiodragsstrecket till ett dam- och löparslutspel. Då gjorde Henry ett misstag som kostade dam. Normalt hade detta varit ödesdigert, men när Filip momentet därpå gjorde slut på Henrys fribonde på väg ned i dam visade det sig att han hade fallit i en pattfälla! 1½-½ till Henry, som med nöd och näppe undgick ännu ett särspelsparti!

Intresset från allmänheten var gott och åtskilliga nordstadsbesökare fick information om vår klubb. Vår introduktionskurs Ny i schacket har fått flera anmälningar inför starten på onsdag.