Göteborgs Lag-DM (1 sep – 13 okt)
Inbjudan PM Lottning & resultat
Lag-DM 2025 har avslutats. Det blev ett helt rafflande slut.
Manhem 1 låg en ynka partipoäng före Thunder Chess (samma matchpoäng) och lagen hade redan mötts. Det är ett betydande, men ytterst rätt litet försprång att ha. Efter viss mobilisering hade ettan 219 poäng mer i medelranking än sina motståndare i sista ronden Majornas SS MEN Thunder Chess hade hela 267 poäng mer i medelranking än SK Kamraterna. Både Majornas SS och SK Kamraterna hade inte jättemycket att spela för. Vissa inte så goda chanser att komma på tredjeplatsen på sin höjd. Det var bäddat för en sorts kamp i att ta så många partipoäng som möjligt. Manhem 1 spelarna försökte pressa fram vinster där det gick eller i alla fall hålla partier levande. Det var rätt nära i vissa fall, men det ville sig ändå inte riktigt utan matchen slutade 4½-1½ till Manhem 1. Ett bra resultat, men inte ett enormt sådant.
Vad hade då Thunder Chess för sig i sin match? Jo. ur Thunder-synvinkel gick de bra. Många vinster inkasserades. Något parti vändes till och med från förmodad sämre ställning till vinst. Plötsligt var det bara ett bord kvar med matchställning 5-0 till Thunder och redan vunna partier på bord 1+2. Vid remi i det partiet skulle Thunder vinna tävlingen på samma matchpoäng, samma partipoäng, men bättre resultat på bord 1+2 än Manhem 1 sett över hela tävlingen (12½ mot 12).
Saken var bara att det var vad man nog får beteckna som en hyfsat klar förlustställning för Thunder-spelaren. Partiet hade möjligen kunnat pågå ett tag och viss teknik hade krävts för konvertering, men Thunder-spelaren fick den taktiskt slipade idén att bjuda remi. I det läget hade Kamraterna-spelaren, trots sin mycket fina ställning, i princip enbart äran och lite rankingpoäng att spela för. Matchen i stort var redan storligen förlorad och det fanns inga placeringar att vinna på en ytterligare möjlig halvpoäng. Tragiskt nog för Manhem 1 tackade Kamraterna-spelaren JA till remianbudet. Ett riktigt antiklimax. Thunder Chess vann därmed tävlingen på särskiljning.
Då Majornas SS inte tog poäng var det bäddat för antingen Manhem 2 eller Manhem 3 att ta tredjeplatsen och rafflande nog möttes dessa i sista ronden. En ytterst tät batalj slutade lika. Ungdomarna i Manhem 2 kan vara något mer nöjda över det då fick bättre partipoäng (22½ mot 21) och slutar trea i tävlingen. En fin placering för andralaget och även tredjelagets fjärdeplacering är faktiskt mycket bra jobbat. Manhem 4 fick ett sent avhopp inför ronden mot Kålltorps SS. Det var dock inte den sämsta tidpunkten för sådant i och med att Manhem 1:s Jonas Bengtsson fanns tillgänglig som spelare. Han hoppade in i laget och vann. Kopplat med vinster på bord fem och sex från Hamed Imani Lasaki och Oleg Shchetinin samt ett par remier vann Manhem 4 matchen övertygande. Manhem 5 mötte Kålltorps SS 2, som var en sorts blandning mellan mer erfarna rävar och ungdomar. Manhem 5 är mer ett rent vuxenlag och det verkar som att den extra rutinen vägde tungt. Manhem 5 vann stort och avslutade därmed tävlingen med två raka vinster. Starkt! Manhem 6 mötte en rankingmässigt hygglig Bohusalliansen-uppställning jämfört med deras lag andra ronder. På intet sätt bara var där för att spela av tävlingen kan man säga. Tyvärr blev det en förlust för sexan; även om ett par partipoäng kunde tas. Sexan var mer eller mindre till för att fler skulle få möjlighet att spela i Lag-DM. Sett till deras, relativt andra lag, lägre rankingtal är det bra att ha vunnit en match och tagit partipoäng i alla matcher.
SS Manhem vill tacka arrangörerna GSF tävlingskommitté. Framförallt Manhems Camilla Röjemo och Linus Bergdahl samt Majornas Johanna Nabbing, som sett till att tävlingen flutit på bra. Vi vill även tacka våra egna Lag-DM lagledare som (förutom undertecknad i Manhem 1) var i tur och ordning: Linus Bergdahl, Björn Tobiasson, Thomas Kosmidis, Pavol Jakubec och Gunnel Ahlman.
