Elitserien 1: deprimerande serieinledning mot Örgryte

I helgen inleds årets Elitserie och för Manhem väntar tre matcher på hemmaplan i Göteborgs Schackcentrum på fredag kväll, lördag eftermiddag och söndag middag. På lördag och söndag ställs de våra mot Team Viking och SK Rockaden, båda från Stockholm. Först ut var Örgryte SK, en match som livesändes.

Manhem mönstrade ett lag med topprankade Victor Nithander vid första bordet, men utan Rikard Winsnes och Peter Vas. Nytt är att Harald Berggren Torell fått förtroendet och det är alltid roligt att se klubbens egna juniorer ta steget upp bland klubbens främsta.

Örgryte SK var med i Elitserien för två år sedan men vägde den gången alltför lätt. Sedan dess har man arbetat på att förstärka sitt lag på sitt gängse vis, alltså med värvningar från andra klubbar, och i inledningsronden såg det helt jämnt ut om man skulle gå efter lagens medelrating.

Matchen fick dock ett för manhemsupportrar deprimerande förlopp. Undertecknad var på plats och brukar som regel ha en optimistisk inställning i lagmatcher. Det är roligare att se möjligheterna till poäng och det gjorde jag i går, till och med matchläget ½-3½. Kampen stod hård vid alla bräden i gång, men varje parti som avgjordes gjorde det till manhemiternas nackdel och slutsiffrorna 2 – 6 talar sitt tydliga språk.

Det var tekniska problem att uppdatera nyhetssidan under gårdagen, men partierna ligger ute i pgn-format innan lördagen nått sin ände. Då kan den lystne glupa i sig av nederlagets bittra saft här.

SS Manhem   Örgryte SK   Resultat
Victor Nithander 2520 Adam Tukhaev 2599 0 – 1
Johan Hultin 2351 Ari Ziegler 2428 0 – 1
Mats Welin 2251 Anton Frisk Kockum 2415 0 – 1
Karl Johan Moberg 2347 Mladen Gajic 2315 remis
Ove Kinnmark 2272 Rahul Kumar 2259 0 – 1
David Fendrich 2255 Mikael Arnelind 2243 remis
Joel Åkesson 2338 Patrik Fransson 2211 1 – 0
Harald Berggren Torell 2204 Percy Fransson 2218 0 – 1
  2330   2336 2 – 6

Övriga matcher: SK Rockaden, Sthlm – Team Viking (spelas den 1 februari), SK Rockaden, Umeå – Lunds ASK 3½-4½, Burgsvik-Alva SK – Västerås SK 4 – 4, Limhamns SK – Eksjö SK 4½-3½. Livesändning från malmösammandraget hittar du här.

Se serietabell och matchresultat på Sveriges Schackförbunds hemsida (Allsvenskan).