Starkt spel av Manhem i elitseriestarten

Klubbens representationslag visade lejonklon i Elitseriens inledande sammandrag i Stockholm i helgen. På programmet stod de tre urstarka stockholmslagen Sollentuna, Södra SASS och Rockaden och de våra spelade jämna matcher som gick hela tiden ut. Fredagsmatchen mot Sollentuna slutade 3-5, lördagsdrabbningen mot Södra SASS 3½-4½ och söndagsfajten med Rockaden 4-4.

Eftersom Manhem hör till de på papperet allra lägst rankade och vi nu mötte tre av de fyra förmodade topplagen ser det bra ut inför den kommande säsongen. Nästa match går hemma mot Limhamns SK lördagen den 12 november. Malmöpågarna är ytterligare ett väntat topplag och leder också serien efter en övertygande insats i helgen. Kan publikstödet gynna Manhem?

I vårt lag tog Joel Åkesson 2 poäng och nämnas bör även Philip Landgren, som erövrade 1½ poäng mot den ramstarka trion Emanuel Berg, Ralf Åkesson och Anders Olsson. Tabell och fullständiga bordsresultat (klicka på respektive dag) hittar du på Rockadens hemsida.